Pernisiyöz Anemi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pernisiyöz Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Pernisiyöz Anemi, Pernisiyöz anemi vücutta bulunan bir anemi türüdür. Anemi ise kanınızda normale göre daha az sayıda alyuvar olması demektir. Pernisiyöz anemi vücutta yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığından dolayı vücut için yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz. Uzun ve şiddetli süren pernisiyöz anemi beyne, kalbe ve vücutta bulunan diğer organ ve hücrelere zarar verecektir. Vücutta yeterli miktarda B12 vitamini yok ise alyuvarlar bölünemez ve aşırı büyük hale gelirler. Alyuvarlar vücuda oksijen taşıma görevi yaptıkları için yeterli miktarda vücutta yok ise kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Pernisiyöz aneminin vücuda vermiş olduğu bir başka hasar ise kemik iliğinden kemiklerde bulunan hücre ve kanların yapıldığı süngersi doku kana geçme sırasında sorun yaşayabilirler. Ayrıca pernisiyöz anemi kişilerde mide kanserine yakalanma riskini artıracaktır. Pernisiyöz anemi nürolojik sorunlar, sinir hasarı, hafıza kaybı, sinir sistemi problemleri gibi vücutta başka komplikasyonlara neden olacaktır.

Pernisiyöz Anemiye Verilen Diğer İsimler

'Megaloblastik'ya da 'makrositik' anemi adı verilen iki büyük anemi türünden biridir. Bu anemi türleri alyuvarların normalden daha büyük olduğunu ifade ederler. Makrositik anemi folik asit eksikliğine bağlı olarak oluşan anemi türüdür. Çocuklarda çok nadir görülen intrensek faktörün üretimine engel olan vücutta kalıtsal bozuklukla beraber doğarlar. Vücutta B12 vitamini eksikliğinde kombine sistemi, kobalamin eksikliği hastalığı da denir. Görülen bu hastalığa konjenital (Doğuştan gelen) persiniyöz anemi de denir.

Pernisiyöz Aneminin Sebebi Nedir?

Pernisiyöz anemi enfeksiyon, cerrahi girişimler, intrensek faktörler, ilaçlar ya da beslenme gibi diğer başka sebeplere bağlı olarak gelişen bir hastalıktır.

İntrensek Faktör Eksikliği
  • İntrensek faktör eksikliğinin bir başka nedeni midenin tümü ya da bir kısmının alınması ilde ortaya çıkacaktır. Bu tür mide ameliyatları intrensek faktör yapısını gerçekleştirmeye yardımcı olan pariyetal hücrelerin sayısını azaltır.
  • İntrensek faktörü midede üretilen ve B12 vitaminin emilmesine yardımcı olan bir protein çeşididir. İntrensek faktörü bazı kişilerde ise otoimmün hastalığı sonucunda ortaya çıkabilmektedir.
  • Otoimmun yanıt, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı hücrelere saldıran antikorlar üretmesi ve hücrelere ve dokulara zarar vermesi ile ortaya çıkar.
  • Pernisiyöz anemi vücut pariyetal hücrelere saldır yapan ve onlara zarar vererek yok olmalarını sağlayan antikorlar üretirler. Antikorlar mide çeperinde bulunan ve intrensek faktör üreten hücrelerdir. Otoimmun yanıtın nedeni bilinmemektedir.
  • Görülen en büyük belirti tüm anemi çeşitlerinde olduğu gibi yorgunluk ve halsizlik hissidir. Vücudun çeşitli bölümlerine oksijen taşıyacak yeterli miktarda alyuvar olmamasından dolayı halsizlik ve yorgunluk ortaya çıkacaktır.
  • Nefes darlığı, ayağa kalkıldığında baş dönmesi, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, deride, tırnaklarda ve diş etlerinde solukluk, düşük alyuvar sayısı ve göğüs darlığı ve ağrısına sebep olabilir.
  • Vücuttaki alyuvar azalması kalbinizin oksijenden zengin kanı vücuda dağıtabilmek için normalinden daha fazla çalışmasına neden olacaktır.
  • Bu fazla çalışma ise kalp büyümesine, aritmilere, kalpte üfürme ve hatta kalp yetmezliğine bile yol açabilmektedir.
Pernisiyöz Anemi Nasıl Önlenebilir?

Beslenme faktörlerine bağlı olarak görülen pernisiyöz anemi için doktor yardımıyla bazı tedbirler alabilirsiniz. Bazı kişilerde yiyecekler ile yeterli B12 vitamini alınmadığında pernisiyöz anemi gelişebilmektedir. Pernisiyöz anemi oluşumu intrensek faktöre eksikliğine bağlı ise anemi önlenemez. İntrensek faktörü olmaksızın vücut B12 vitaminini ememez ve bu durumda pernisiyöz anemi oluşmasına neden olacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye her türlü hastalığı önlemek için dikkat edilmelidir.

Pernisiyöz Anemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Mikrositik Anemi Nedir?

Mikrositik Anemi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anemide Beslenme Türleri ve Özellikleri

Anemide Beslenme Türleri ve Özellikleri

Erkeklerde Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Anemilerin Sınıflandırılması Normokrom Normositer Anemiler

Anemilerin Sınıflandırılması Normokrom Normositer Anemiler

Anemi Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Anemi Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Orak Hücreli Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Orak Hücreli Anemi Belirtileri ve Tedavisi