Anemi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anemi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Anemi Kanseri; kan hücrelerinin özellikle akyuvarların normalin üzerinde çoğalması halinde kendini belli eden bir kanser çeşididir. Çok sayıdaki olgunlaşma olmayan ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerine geçmesinden dolayı iliklerde hasara sebep olur. Bundan dolayı kan pıhtılaşmasında yer alan plateletler ve savunmada yer alan lökositlerin sayıları git gide azalmaya başlar. Vücudun savunma mekanizması zayıf hale gelir. İleriki zamanlarda kırmızı kan hücresi azlığı anemi kanserine neden olur.

Anemi Kanserinin Belirtileri Nelerdir; anormal olan hücrelerin, kan yapıcı organlarda normal hücrelerin yapımını yavaşlatması sonucu ortaya çıkar. Normal olan alyuvarların yapımında azalma meydana gelmesi ile annemi; normal olan akyuvarların yapımındaki azalma sonucunda enfeksiyona yatkın olma, mikrobik hastalıklar ve ateş olması, kan pıhtılaşmasında yer alan kan pulcuklarının yapımındaki azalma ile farklı kanamalar ortaya çıkar. Vücutta sık sık çürükler ortaya çıkar ya da bir kesik meydana geldiğinde kanama zor durdurulur. Ayrıca, hastalığın diğer bazı belirtileri de habis hücrelerin bazı organları işgal etmesine ve farklı kimyevi malzemeler salgılamasına bağlanmaktadır. Tüm bu hızlı olan hücre yapımı ve yıkımı, meydana gelen kilo kaybı ve terlemeye yol açmaktadır. Hasta olan kişilerde dalak genel olarak büyüme gösterir ve lenf düğümlerinde de şişlik görülmesi meydana gelir. Karın kısmında şişlik hissi bulunur. Erken süreye ait bulgular genel olarak gözden kaçmaktadır, çünkü bu döneme ait mazeretler nezle ya da diğer sık rastlanan hastalık şikâyetlerine benzemektedir. Halsizlik, kemik ve eklemlerde meydana gelen ağrılar, bağ ağrısı, deride meydana gelen kızarıklıklar, saçta meydana gelen dökülmeler gibi. Sık sık hasta olma ve ateş olması meydana gelebilir. Kan pıhtılaşmasında yer alan kan pulcuklarının yapımında meydana gelen azalmalar ile farklı kanamalar ortaya çıkabilir.

Anemi Kanseri Tedavisi Nasıl Olur; Kanserin tedavisinde, son zamanlarda önemli adımlar atılmış olsa da sebebi bilinmediğinden dolayı sebebe göre tedavi yapılmamaktadır. Şu zamanlarda uygulanan tedavilerin genel amacı, habis hücreleri yok etmektir. Tedavi şekilleri hastalığın tipine ve safhasına göre farklılık gösterir. Radyasyon tedavisi, farklı kanser ilaçlarının uygulanması; bağışıklama tedavisi, kemik iliğinin nakledilmesi başlıca tedavilerdendir. Kemik iliği nakli, kriz geçtikten sonra kişinin kendi olan hücrelerinin ya da uygun olan verici kişinin hücrelerinin verilmesi ile yapılabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerine ilave olarak birden fazla yeni uygulamalar deneme safhasında bulunup, müspet sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Anemi kanseri hastalarının kaybedilmelerinin en önemli nedenleri, aşırı zayıflık olması, mikrobik hastalıklar, kanama ve işgale bağlı olan organ yetmezlikleridir. Uygulan yöntemlerde hastalıkta meydana gelen kriz atlatılabilmektedir. Fakat bazen kısa bazen de uzun zamanlar alan aralardan sonra kanser kendisini yenileyebilmektedir.

Anemi Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Mikrositik Anemi Nedir?

Mikrositik Anemi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Doğumda Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Doğumda Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Otoimmün Hemolitik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Otoimmün Hemolitik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Anemi Belirtileri ve Tedavisi