Megaloblastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Megaloblastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Megaloblastik Anemi, bu anemi çok büyük alyuvarların görülmesiyle ortaya çıkan bir kan bozukluğudur. Anemi, alyuvar kaybıyla ortaya çıkan bir kan bozukluğu hastalığıdır. Alyuvarlar vücutta oksijen taşımaktadırlar. Gerektiği kadar değilse dokular ve organlar oksijen eksikliği yaşarlar. Megaloblastik anemi durumunda bozukluk alyuvarların tamamlanmayan oluşumundan meydana gelir ve çok sayıda gelişmemiş ya da yetersiz gelişen alyuvarla sonuçlanır. Bu alyuvarlar işlevlerini sağlıklı alyuvarlar gibi yerine getirmezler ve sağlıklı hücreleri dışlayarak anemiye neden olurlar. Hücreler gelişmemişlerdir ve ayrıca kısa ömürlü olmaları beklenir.

Megaloblastik Anemi Sebepleri Nelerdir?

Megaloblastik aneminin en çok görülen iki sebebi folik asit ya da vitamin B12 eksikliğidir. Eğer neden bağırsaklarda malabsorpsiyon sebebiyle vitamin B12 eksikliğiyse, buna pernisyöz anemi adı verilmektedir. Diğer sebepler arasında aşırı alkol kullanımı, kemoterapi, lösemi, bazı ilaçlar ve birtakım genetik durumlar bulunmaktadır. Bu anemi herkeste ortaya çıkabilse de en fazla Kuzey Avrupa kökenlilerde görülmektedir.

Megaloblastik Anemi Belirtileri Nelerdir?
  • Yorgunluk
  • Kas zayıflığı
  • İştah ve kilo kaybı
  • İshal
  • Bulantı
  • Hızlı kalp atışı
  • Düzgün ya da hassas dil
  • El ve ayakta karıncalanma hissi
  • Organlarda uyuşma
Megaloblastik Anemi Nasıl Teşhis Edilir?

Bu tarz anemi genellikle standart kan testleri sırasında ortaya çıkar. Bunlar arasında tam kan sayımı ve alyuvar folat düzeyi kontrolü bulunmaktadır. Doktor tıbbi hikayenizi alır ve fiziki muayene yapar. Bunların amacı belirtilerin başka sebeplerinin olup olmadığını anlamak içindir. Teşhis koymaya yardımcı olan test Schilling testidir. Bu test vitamin B12 emilimini ortaya çıkaran bir kan testidir. Radyoaktif B12 tükettikten sonra idrar örneği değerlendirilir. Eğer idrarınızda minimum B12 bulunursa ya da hiç yoksa vitamini emmiyorsunuz demektir. Sağlıklı insanlarda, bağırsak fazla B12'yi alır ve bu fazlalığı idrar yoluyla dışarıya atar.

Megaloblastik Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Megaloblastik anemi tedavisi aneminin asıl nedenine bağlıdır. Aynı zamanda, yaş, genel sağlık durumu, tolerans ve tedaviye verdiğiniz tepki ve hastalığın şiddetini de önemser. Tedavisi süreklidir ve bu, aneminin tekrar ortaya çıkmasını önlemek içindir. Genel vitamin B12 eksikliği ya da pernisyöz anemi için aylık vitamin iğnelerine ihtiyacınız olabilir. Ağızdan takviyeler de verilmesi olasıdır. Diyetinize vitamin B12'li besinler eklemek de size yardımcı olacaktır. Bu tarz gıdalar arasında yumurta, tavuk, takviye edilmiş tahıllar, süt ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Folik asit yetersizliğinden kaynaklanan megaloblastik anemi ağız ya da damar yoluyla folik asit takviyeleriyle tedavi edilir. Megaloblastik aneminin erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Vitamin B12 eksikliği uzun devam ederse kalıcı sinir hasarı meydana getirebilir. Vitamin B12 genel olarak hayvansal besinlerde bulunur. Sizde diyet kısıtlamalarına bağlı vitamin B12 eksikliği varsa anemi çıkması riskini azaltmak için alternatif yollar hakkında doktorunuza danışın. Ek takviyeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Megaloblastik Anemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sideroblastik Anemi Nedenleri?

Sideroblastik Anemi Nedenleri?

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orak Hücreli Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Orak Hücreli Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Pernisiyöz Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Pernisiyöz Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Aplastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Aplastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi