Gebelikte Anemi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Anemi, Anemi (Kansızlık) her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın olma nedeni kimi zaman düzensiz ve dengesiz beslenmeden olur. Bazen vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Özellikle B-12 ve D vitamini eksikliğinden olur. Bazen ise kırmızı kan hücrelerini eksik olmasından olur. Anemi kişi için başlı başına bir sorundur. Anemi yanı sıra başda dönme, yorgunluk, üşüme ve ağız yaralarına da neden olur. Kansızlık oldukça dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Eğer bu hastalık dikkate alınmaz ise daha ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kan aneminiz ya da belirtileri var ise hemen bir doktora baş vurup tedaviye başlamanız gerekir.

Kansızlık çoğunlukla yaşı ilerlemiş kişilerde, hamilelerde ve çocuklarda görülür. Hamilelerin diğer kişilere göre kansız kalması daha kolaydır. Gelin beraber bir şekilde hamileler neden kansız kalır onu öğrenelim.

Gebelikte kansızlık neden olur?

Gebelikte anemi hemen hemen her kadın da olur. Çoğu zaman hamileler de kansızlık kendini belli etmez. Genelde kansızlık yapılan testler ile anlaşılır. Bunun nedeni en başta kanın ikiye bölünmesidir. Yani anne karnında bebek besin ihtiyacını annenin kanından giderir. Bu durumda kansızlık meydana gelmeye başlar. D vitamini eksikliğindende anemi başlangıcı görülür. Hamile bir kadın iki canlıdır, bazı hamileler aşırı mide bulantısından dolayı doğru düzgün beslenemez. Bebek anneden kendine yeteri kadar besin alırken anne dışarıdan besin alamadığı için vitamin eksikliği başlar. Bu da annede ciddi bir kansızlığa yol açar. Bunun için gebelikte doğru beslenmek şarttır. Yoksa birçok riski de beraberinde getirir. Erken doğum, düşük doğum ve doğum sonrası annede enfeksiyon riskini artırır, D vitamini eksikliği.

D vitamini vücudumuz için gereklidir. Özellikle gebe kadınlar için daha da önemlidir. Hamile bir kadın D vitaminine dikkat etmelidir yoksa anemi olabilir. Bunun için yapması gereken doğru ve düzenli beslenmesidir. Bir de gebeliğin üçüncü ayında ister anemi olsun ister olmasın mutlaka D vitamini takviyesi yapılır. Bu ağız yolu ile alınan hap ya da şurup şeklinde olur. Gebe bir kadın kesinlikle bu ilaçları kullanmalıdır.

Gebelikte anemiye hangi besin iyi gelir

Kara üzüm: Günde bir avuç çekirdekleri ile yenir ise kansızlığa iyi gelir.

Mercimek: Mercimek haşlanıp yenildiği zaman günlük kan ihtiyacının yaklaşık yüzde yirmisini karşılar.

Ispanak: Her mevsim rahat bir şekilde bulunur. Ispanağın içinde bolca mineral ve vitamin vardır. Bu içerdiği vitaminler sayesinde gebelikte oluşan kansızlığı önlemektedir.

Pekmez: Özellikle üzüm pekmezinin kan yapma özelliği vardır, kansızlığa çok iyi gelir.

Gebelikte Anemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Megaloblastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Megaloblastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi